Hormoni imaju veliku ulogu u mršavljenju i ukoliko želimo da smršamo važno je da budemo upućeni koje su to hormonalne neravnoteže.
Hronična upala
Hronične upale povezane su sa rakom, dijabetesom, srčanim bolestima i visokim krvnim pritiskom. Istraživanja su pokazala da dugotrajni problemi sa upalama mogu uzrokovati debljanje i pretilost. Preporuke stručnjaka su da se izbace neke namirnice koje iritiraju imunitet a to se odnosi na mliječne proizvode (maslac, sir, mlijeko i jogurt), gluten (ječam, zob, raž i pšenica), povrće (paprika, patlidžan, krompir i paradajz), kvasac i fermentisana hrana.
Visok sadržaj kortizola
Primarni hormon stresa komunicira s mozgom i tako upravlja emocijama, poput osjećaja motivacije. Iako ima lošu reputaciju, kortizol je bitan za mnoge funkcije našeg organizma: pomaže u smanjenju upala, reguliše krvni pritisak i upravlja našim dnevnim ritmom (spavanje i budnost). Međutim, kortizol povećava šećer u krvi, a previše šećera može povećati brzinu kojom naše tijelo skladišti masti, što može dovesti do debljanja.
Višak estrogena
Kada je stopa estrogena niska, na primjer, metabolizam se usporava i tako može doći do povećanja težine.
Hipotiroidizam
Poremećaji štitne žlijezde su jedan od krvaca problema s težinom. Hipotireoza je stanje kada štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona. Tada se sposobnost tijela da pretvara masti u energiju otežava, a samim tim i povećanje tjelesne težine je neizostavno. Simptomi hipotireoze su umor, previše spavanja kao i osjećaj vrtoglavice.
Niski testosteron
Smatra se da nizak testosteron može biti uzrok debljanja. Testosteron je polni hormon kod muškaraca i utiče na sagorijevanje masti, mišićnu masu i tonus kože. Nedostatak testosterona može biti posljedica stresnog života, loše prehrane i pretilosti.
Višak insulina
Insulin je hormon koji proizvodi gušterača, a koji glukozu pretvara u energiju. Pravilna ravnoteža ovog hormona ključna je za održavanje normalne količine šećera u krvi. Kad je stopa inzulina previsoka, tijelo češće osjeća glad. Zbog toga se možemo prejedati i tako teže gubiti kilažu.
Disbalans hormona u menopauzi
Prosječne godine kada žene ulaze u menopauzu je 51 godina. U menopauzi dolazi do disbalansa hormona što izaziva simptome poput naglih promjena raspoloženja, grčeve, umor, znojenje, naleti vrućine. Kod dispbalansa hormona u menopauzi može doći do povećanja tjelesne težine.
Neravnoteža serotonina
Prema istraživanjima serotonin reguliše raspoloženje i san i spriječava žudnju za hranom i tako suzbija apetit i blokira druge receptore koji izazivaju žudnju za hranom. Nedostatak serotonina može izazvati povećanu žudnju za hranom. Neravnoteža serotonina u mozgu obično je povezana s depresijom, anksioznošću i drugim stanjima mentalnog zdravlja.
Kako hormone dovesti u ravnotežu: Ograničite izloženost stresu, koristite progresivne metode opuštanja, hranite se zdravo i vježbajte!