Jelena Božović, pjesnikinja iz Podgorice, oduvijek je osjetila poeziju kao svoj unutrašnji glas,kao jedini autentičan način da izrazi duboka osjećanja. Njena poezija je istovremeno iskrena i nježna, transformišući svakodnevne trenutke u magična iskustva. Kroz poeziju, Božović uspijeva da pronađe ravnotežu između introspektivnog izražavanja i univerzalnih tema kao što su ljubav, gubitak i prolaznost života.
U ovom intervjuu, Jelena otkriva kako su životni izazovi, gubici i promjene oblikovali njen poetski put, ali i kako nježnost igra ključnu ulogu u njenom stvaralaštvu. Takođe, govori o tome kako poezija prirodno teče kroz njen svakodnevni život i kako novinarsko iskustvo doprinosi njenoj umjetničkoj perspektivi. Sa dubokom inspiracijom iz poetskih giganata poput Bodlera i Njegoša, Jelena nastoji da sačuva iskrenost i emotivnost u svojim djelima, ne podliježući pritiscima karijere.
Ovaj razgovor pruža uvid u poetsku dušu koja u svakoj riječi traži istinu i koja, kroz tihu revoluciju nježnosti, mijenja i svoj i tuđi svijet.
1. ŽENE OD UTICAJA: Kada ste prvi put osjetili potrebu da pišete poeziju, i šta je to u poeziji što Vas najviše privlači?
JELENA BOŽOVIĆ: U trenutcima kada su se emocije činile prejakima, da bih mogla da ih izrazim običnim riječima. Još u djetinjstvu. Kasnije, u djevojaštvu pisala sam redovno, vodila dnevnik. Poezija mi je pružila prosto u kojem mogu sažeti misli i osjećanja u obliku koji je istovremeno iskren i dubok. Privlači me sposobnost da preoblikuje svakodnevne trenutke u nešto magično, kao i mogućnost da dotaknem univerzalne teme poput ljubavi, gubitaka i prolaznosti života.
2. ŽENE OD UTICAJA: Kako je izgledao Vaš poetski put od prve pjesme do objavljivanja "Molitvi nježnosti"?
JELENA BOŽOVIĆ: Sramežljiv, ali sasvim prirodno. Riječi su poput vode, poput rijeke pronašle put do srca čitalaca.
3.ŽENE OD UTICAJA: Koje životne okolnosti su najviše doprinijele oblikovanju Vašeg stvaralaštva?
JELENA BOŽOVIĆ: Životne okolnosti koje su doprinijele oblikovanju mog stvaralaštva uglavnom su povezane sa iskustvima koja su me tjerala na introspekciju i potragu za dubljim značenjima. Od ranih godina, susret sa gubicima, promejanam i izazovima natjerao me da tražim način kako da te emocije izrazim i razumijem. Svaka životna prekratnica, bilo da je riječ o bolnim trenucima ili trenucima radosti, postala je inspiracija za pisanje. Takođe život u svijetu prepunom kontrasta, između unutrašnjeg i vanjskog svijeta, tišine i buke, nadanja i razočarenja, oblikovao je moje stvaralaštvo i način na koji doživljavam svijet.
4. ŽENE OD UTICAJA: Šta za Vas predstavlja pojam nježnosti, tema koja dominira Vašom prvom zbirkom poezije?
JELENA BOŽOVIĆ: Nježnost je osnova ljudskosti, povezivanje ljudi na dubljem nivou, izraz brige, pažnje i razumijevanja, ali istovremeno i snaga koja se ne pokazuje kroz gradiozne gestove, već kroz pogled, dodir, riječ izgovorenu u pravom trenutku.
U knjizi kao u mom životu, nježnost je prisutna kao tihi pratilac svih osjećanja, prožimajući ljubav, tugu i radost. Način na koji promatram svijet, kroz prizmu empatije, razumijevanja i prihvatanja nesavršenosti. Nježnost je oblik tihe revolucije, nježnim činom možemo promijeniti svoj ali i nečiji svijet.
5.ŽENE OD UTICAJA:Na koji način se poezija uklapa u Vaš svakodnevni život i da li imate neki poseban ritual prilikom pisanja?
JELENA BOŽOVIĆ: Poezija je prisutna u svakom aspektu mog života, ne samo kao forma izražavanja, već kao i način razmišljanja i doživaljavanja svijeta. Poezija je neprekidni dijalog sa stvarnošću, traženje značenja u onome što nas svakodnevno okružuje. ŠTo se tiče rituala pisanja, ne vežem se za određeno vrijeme ili mjesto, ona dolazi kada je spremna, a moj ritual je zapravo spremnost da je dočekam i zabilježim.
6. ŽENE OD UTICAJA: Koliko su iskustva iz Vašeg profesionalnog rada kao voditeljke uticala na Vašu umjetničku karijeru?
JELENA BOŽOVIĆ: Novinarstvo me naučilo pažljivom slušanju, promatranju, pružilo mi uvid u različite perspektive i iskustva koja sigurno obogaćuju pisanje. Ali u pisanju imam potpunu slobodu i to se ne može porediti ni sa čim.
7. ŽENE OD UTICAJA: Koji pjesnici su najviše uticali na Vaš stil i kako se taj uticaj manifestuje u Vašim djelima?
JELENA BOŽOVIĆ: Francuski simbolisti Bodler, Varlen, REmbo, romatičari Bajron, Puškin, Njegoš. Tode Niloletić napisao je da stihovi podsjećaju na najljepše pjesme Izeta Sarajilića, Vita Nikolića, Rada Drainca, Branka Radičevića... I ja sam odrasla na njihovim stihovima, to su imena koja su u našoj književnosti aposlut i kojima pretpostavljam svi pjesnici teže. To jesu autori koji su me gradili kao pjesničku ličnost, ali to su visine kojima se teško neko može približiti, međutim, sigurno nešto od tih zajendičkih, nostalgničnih i ljubavnih osjećanja postoji i u mojoj poeziji.
8. ŽENE OD UTICAJA: Da li osjećate pritisak da sačuvate iskrenost i emotivnost u svojim djelima kako Vaša karijera raste?
JELENA BOŽOVIĆ: Uvjek, trudim se da budem svjesna sebe i krhke ljudske prirode, nadam se da neću podlegnuti raznoraznim atmosferskim pritiscima koje "slava" karijere nosi sa sobom, jer smatram da je najbitnija stvar na svijetu očuvati djetinju, egzistencijalnu nevinost.
9. ŽENE OD UTICAJA: Šta Vam je najteže prilikom stvaranja poezije - pronalaženje pravih riječi ili balansiranje emocija?
JELENA BOŽOVIĆ: Pisanje je za mene ljekovito, a nadam se i za one koji čitaju. Najteže je da odolim spasonosnoj riječi poezije.
10. ŽENE OD UTICAJA: Kako se razvija Vaša kreativnost - da li Vam inspiracija dolazi sponatano ili kroz dublji proces introspekcije?
JELENA BOŽOVIĆ: Trenutno prolazim kroz takozvani "suvi period" ne pišem, samo bilježim, osjećala sam se kao da me prethodni rad potpuno ispraznio. Ipak, osjećam da se isto dogodilo i prije nego što sam napisala pjesmu "Ima li đe?". Sada osječam kako se nakuplja energija i očekujem da će uskoro doći trenutak "ekspolozije", vjerujem da će se taj potencijal transformisati u nova, uzbudljiva djela.
11. ŽENE OD UTICAJA: Da li biste voljeli da Vaša poezija postane dio obrazovnih programa i da li imate poruku za mlade pjesnike?
JELENA BOŽOVIĆ: Pa kako ne bih, svakom zdravorazumnom čovjeku bi to bilo na ponos i čast, ali to nije do mene već do ocjene čitalačke kritike. Ono što je do mene jeste da učnim da moja poezija živi izvan stranica - u svakodnevnom životu, razgovorima i inspiraciji koju pruža. A ukoliko se desi i to, bila bih zaista presrećna. Poruka za mlade pjsenike je da ne traže savršenstvo već istinu u onome što osjećaju, da istražuju, da budu hrabri i istrajni.
12. ŽENE OD UTICAJA: Kako vidite svoju dalju karijeru - da li planirate nove zbirke ili istraživanje drugih umjetničkih formi?
JELENA BOŽOVIĆ: Uskoro ću objaviti knjigu "Ima li đe?", a što se tiče istraživanja, kako me bude vodio unutrašnji glas, ukoliko poetski glas poželi da se iskaže u nekoj drugoj formi, ukoliko osjetim snagu za tako nešto, ja ću to i učniti.
13. ŽENE OD UTICAJA: Poruka za 2025 godinu?
JELENA BOŽOVIĆ: U 2025. godini želim nam samo zdravlja i saosjećanja, jer sve ostalo bez ovoga i nema smisla.