Centar za bebe, koji je osnovala mr Mila Todorović, već 12 godina pruža podršku ženama i parovima suočenim s izazovima roditeljstva, kroz savetovanje, edukaciju i materijalnu pomoć. U ovom intervjuu, ona govori o motivaciji za osnivanje udruženja i značaju podrške koju pruža ženama u najvažnijim životnim trenucima.
1. ZENEODUTICAJA: Šta Vas je inspirisalo da osnujete “Centar za bebe” i koji su motivi bili presudni za pokretanje udruženja?
MILA TODOROVIĆ: Na globalnom nivou, a i u našem regionu se rađa sve manje dece. Razlozi tome su mnogobrojni. Pored brojnih spoljnih faktora poput sve veće stope steriliteta, nepovoljne materijalne situacije, nezavršenog školovanja, nemogućnosti stalnog zaposlenja, migracija stanovništva, namernih prekida trudnoće, mladi se danas sve teže odlučuju na brak i roditeljstvo. Moja ideja je bila da dopremo do korena tih razloga, ujedno svesni da postoje i brojne individualne barijere poput nerazrešenih trauma i nepovoljnih uticaja primarne porodice i nedostatka podrške partnera.
Po struci sam zdravstveni komunikolog i germanista i nakon završenih magistarskih studija i raznih poslova u Srbiji i Austriji, na srcu mi je bilo da najpre u svom rodnom Beogradu, a zatim širom Srbije i u regionu zajedno sa stručnjacima iz oblasti psihologije, socijalnog rada, sociologije, medicine i pastirskog savetovanja razvijem dugoročnu i praktičnu strategiju i ponudim dugoročna sistemska rešenja koja donose dobre rezultate kao odgovor na alarmantnu demografsku situaciju u zemlji i regionu.
Međutim, za pokretanje udruženja presudan je bio je lični motiv. Budući da sam se i sama suočila sa gubitkom dve bebe, znala sam sa kakvim sve pritiscima se mogu suočiti žene, posebno kada se u usponu karijere nalaze na početku porodičnog života i borbe za potomstvo. Stoga sam došla na ideju da pokrenem udruženje koje bi kroz razne vidove podrške pomagalo ženama i parovima koji se suočavaju sa kriznim situacijama tokom trudnoće, naročitno na njenom početku. Moja najveća radost je svakako svaka rođena beba, ali i svaka reč ohrabrenja i podrške koju smo pružili ženama u periodu kada su bile najranjivije i kada im je bilo potrebeno da neko bude tu za njih i kaže im: „Nisi sama, sve će biti dobro.“
Danas, 12 godina kasnije, naše udruženje je zaslužno za mnoge živote malih velikih ljudi. „Naše“ prve bebe sada već imaju 11 godina, jer je Centar ZA BEBE otpočeo sa radom 2012. godine. Bez reklame preko društvenih mreža i sajta, naša prva klijentiknja nas je posetila u tadašnjem prostoru u centru Beograda od svega 6 m². Za naš Centar je čula od svoga frizera. Tada je bila još tinejdžerka, preplašena i nesigurna, a danas uspešna mlada mama sa troje dece koja je jedno vreme čak i radila u našem Centru kao koordinator Savetovališta za trudnice NISI SAMA.
2. ZENEODUTICAJA: Koja je misija i vizija “Centra za bebe” i na koji način ih ostvarujete kroz svoje aktivnosti?
MILA TODOROVIĆ: Naša misija je da je da stvorimo društvo koje ceni i vrednuje svaki ljudski život, posebno život bebe i nerođenog deteta, uzimajući u obzir brojne izazove sa kojima se mogu suočiti žene i parovi na putu ka roditeljstvu, pružajući im bezrezervnu podršku. Dajemo stručne i praktične odgovore na pitanja i izazove u vezi sa očuvanjem reproduktivnog zdravlja, trudnoćom i roditeljstvom od najmlađeg uzrasta. Kroz informisanje, edukaciju, savetovanje i projekte razvijamo informativnu, edukativnu, psiho-socijalnu i materijalnu dugoročnu mrežu podrške za decu, mlade, trudnice, porodice i samohrane roditelje i tako ih pripremo da ostvare svoj puni kapacitet u najdivnijoj i najodgovornijoj ulozi na svetu – roditeljstvu.
3. ZENEODUTICAJA: Koji su ključni problemi sa kojima se majke u Srbiji i regionu suočavaju, a koje nastojite da riješite kroz rad udruženja?
MILA TODOROVIĆ: Veliki broj mladih devojka i žena je posvećeno obrazovanju i karijeri što je izuzetno važno i značajno u cilju njihovog osnaživanja i ravnopravnosti. Međutim, njima često, kao i njihovim partnerima nedostaju veštine izgradnje i razvijanja zdravih partnerskih odnosa, braka i roditeljstva. Često se dešava da izuzetno uspešne žene teško pronalaze adekvatnog partnera, ili budu suočene sa njegovim nezrelim i neodgovornim ponašanjem, posebno kada se dogodi neplanirana trudnoća. Mi smatramo da beba ne izaziva krizu, već iznosi na površinu problem koji postoji u partnerskom odnosu: nerazrešeni odnosi sa porodicom porekla, nedostatak partnerskih i roditeljskih veština, nespremnost na kompromis, nepoštovanje, neretko nažalost i psihičko i fizičko nasilje, kao nespremnost partnera da preuzmu odgovornost braka i roditeljstva.
Svi ovi razlozi za posledicu mogu imati odlaganje braka i roditeljstva, a neretko i odustajanje od njih. Najveći broj naših klijentkinja nisu mlade devojke, već ostvarene i uspešne žene između 30 i 35 godina koje misle da i dalje imaju dovoljno vremena za rađanje. Međutim, biološki sat brzo otkucava i žene se mogu naći u situaciji da u trenutku kada požele da se ostvare kao majke nedostaje adekvatni partner ili da se zajedno kao par suoče sa sterilitetom. Svaka žena je jedinstvena i vredna i njena posebnost nije uslovljena time da li će biti nečija supruga ili majka. Ali postavlja se pitanje ključnih vrednosti koji oblikuju nečiji život. Ako su porodica i roditeljstvo važni na vrednosnoj skali, potrebno je izdvojiti i vreme za izučavanje partnerskih i roditeljskih veština.
Osim toga, žene se tokom trudnoće mogu suočiti sa nerazumevanjem poslodavca, mobingom koji je uslovljen trudnoćom, biti izložene akušerskom nasilju tokom porođaja, što svakako nepovoljno utiče na želju za narednom trudnoćom. Posebno je teško kada žene dobiju nepovoljne rezultate prenatalne dijagnostike ili iskuse gubitak bebe, pa je u tim situacijama podrška od izuzetnog značaja. Naše udruženje je razvilo standardizovane upitnike za razne vidove kriznih stanja sa kojima se žene mogu suočiti u trudnoći. Naše savetovanje je profesionalno, besplatno i lako dostupno uživo u Beogradu i onlajn na teritoriji cele Srbije, a nadamo se da će uskoro biti dostupno i ženama iz regiona i dijaspore. Nakon popunjenog upitnika, može se zakazati individualno savetovanje ili savetovanje u paru i priključiti se grupama podrške, vebinarima i radionicama. Svakoj ženi pristupamo individualno i pravimo plan podrške. Osim savetovanja, bavimo se informisanjem, edukacijom i pružanjem konkretne materijalne pomoći tokom kriznog perioda.
4. ZENEODUTICAJA: Kako “Centar za bebe” podržava žene u ostvarivanju njihovih radnih prava i borbi protiv diskriminacije na radnom mjestu?
MILA TODOROVIĆ: Mobing je izuzetno česta pojava sa kojom se žene mogu susresti u trudnoći. Diskriminacija može biti primetna i na samom razgovoru za posao, a i kasnije kada žene ostanu u drugom stanju. I po povratku sa trudničkog bolovanja, često su izložene mobingu i neretko bivaju raspoređene na radno mesto koje ne odgovara njihovim kvalifikacijama i slabije je plaćeno. Naš cilj je da osnažimo žene da budu stabilne u psihološkom smislu, a ujedno i da poznaju svoja prava. Ukoliko je potrebno, povezujemo ih sa pravnicima i advokatima koji im daju dalju podršku u cilju ostvarivanja njihovih radnih prava. Od nedavno je u Srbiji regulisano i pravo žena preduzetnica na trudničko bolovanje, koje dugo godina nije bilo rešeno. Situacija je svakako bila alarmantna, budući da jednu trećinu svih preduzetnika u Srbiji čine žene, dakle negde oko 100.000. Veliki broj njih je svakako bio diskrimisan zbog neregulisanog zakona o trudničkom i porodiljskom bolovanju. I sama sam prošla kroz velike izazove kada sam ostala trudna na početku svoje preduzetičke karijere.
5. ZENEODUTICAJA: Na koji način povezujete i umrežavate majke kroz svoje programe i aktivnosti?
MILA TODOROVIĆ: Mi smo sada već jedna velika porodica. Mame koje su dobile podršku našeg Savetovališta NISI SAMA uvek su dobrodošle na konferencije, seminare i edukacije koje organizujemo, ali i na neformalna druženja. Pokrenuli smo i inicijative „Darivanje trudnica“, kao i „Doručak za mame“. Ukoliko je mamama nakon rođenja potrebna materijalna podrška u vidu stvari, kozmetike i opreme za bebe, uključujemo ih u kampanje koje sprovodimo u okviru projekta BEBA PLUS. Vremenom, veliki broj pojedinaca i kompanija se uključio u ove vidove podrške.
6. ZENEODUTICAJA: Promovišete zdrav i aktivan stil života među majkama i njihovim porodicama. Na koji način?
MILA TODOROVIĆ: Naš moto je zdrava mama – zdrava porodica. Podstičemo trudnice da ukoliko nemaju zdravstvenih prepreka budu fizički aktivne i tokom trudnoće i posećuju psiho-fizičke pripreme za trudnice. Održavamo radionice o zdravoj ishrani tokom trudnoće, podstičemo ih na dojenje i zdravu ishranu beba. Osim toga, posebnu pažnju posvećujemo i njihovom mentalnom zdravlju. Ukoliko se suočavaju sa postporođajnom depresijom ili krizom u bračnom ili partnerskom odnosu, uvek postoji mogućnost zakazivanja individualnog savetovanja ili pohađanja grupa podrške.
7. ZENEODUTICAJA: Koji su najznačajniji projekti koje ste realizovali do sada i kakav je bio njihov uticaj na zajednicu?
MILA TODOROVIĆ: Naš najznačajnji i najdugovečniji projekat je projekat Savetovališta NISI SAMA koji u kontinuitetu sprovodimo od 2018. godine. Rezultat našeg rada je veliki broj rođenih beba. Nekada je bilo dovoljno samo jedno savetovanje da nesporazum u partnerskoj komunikaciji bude rešen ili da žena odvoji vreme da na miru posloži svoje prioritete, bez pritiska.
Dragocena iskustva mama pretočena su 10 video- testimonijala i knjigu NISI SAMA koje smo snimili i objavili u okviru projekta NE PLAŠI SE, NISI SAMA. Knjiga je do sada doživela šest promocija u pet gradova širom Srbije. Svaka promocija je bila drugačija, jer smo se bavili različitim temama od tinejdžerske trudnoće, dileme između karijere i roditeljstva, izazovima rađanja deteta u vreme pandemije, rađanja deteta sa nekim vidom atipičnosti. Pojednako važne i dirljive su ispovesti mama i jednog tate koji su se suočili sa gubitkom bebe kroz abortus.
Naše udruženje su često kontaktirale i mlade devojke. Najpre je to bio uzrast od 16-17 godina, a onda su nam u jednom periodu pisale i devojčice od 13 i 14 godina, jer je postojala sumnja da su neplanirano ostale trudne. Za nas je to bio znak da osmislimo i implementiramo pilot projekat namenjen mladima od 13-19 godina pod nazivom „Šta ste sve hteli da znate o partnerskim odnosima, a da Google nije znao da vam odgovori?“ koji je obrađivao teme prilagođene mladima u cilju ne samo očuvanja njihovog reproduktivnog zdravlja, već i vrednovanju sebe i drugih, razlikovanja između ljubavi i zaljubljenosti i praktično njihovoj pripremi za uspešan brak i roditeljstvo.
BEBA PLUS je projekat koji takođe traje više godina i obuhvta čitav niz kampanja u cilju pružanja praktične pomoći za mame i tate. Neke od tih kampanja su i PAKET DOBRODOŠLICE ZA BEBE, BABY HUB, SITNO ZA BITNO i mnogi drugi. Naša je želja da podstaknemo širu društvenu zajednicu da se aktivno uključi u mrežu podrške za mame i bebe. Zaista nas raduje da veliki broj roditelja i kompanija uviđa dobrobit umrežavanja za širu društvenu zajednicu. Donatori se i više ne najavljuju kada donose humanitarnu pomoć, već samo „svrate“ tokom dana otvorenih vrata koji je rezervisan za prijem donacija. Većina njih je i sama prošla razne krizne situacije u trudnoći od krize u parterskim odnosima ili nepovoljne poslovne i materijalne situacije i zato žele da pruže svoj doprinos trudnicama i mamama. Na taj način se ljudi sve više senzibilišu za potrebe drugih, neguju empatiju i aktivno uključivanje šire društvene zajednice u podršku bebama, mamama i tatama.
Prošle godine smo pokrenuli dva nova projekta: Podkast NISI SAMA i projekat NISI SAMA, TU SMO ZA TEBE u okviru koga smo proširili naše besplatne savetodavne usluge u cilju prevencije mentalnog zdravlja trudnica, mama i žena. Žene mogu popuniti jedan od deset standardizovanih upitnika na našem sajtu i zakazati besplatan termin za savetovanje ili se priključiti grupama podrške. Projekat je podržan na konkursu (Zajedno) jedni za druge.
Budući da je cilj našeg udruženja dugoročna briga o svakom pojedinicu u cilju očuvanja njegovog reproduktivnog kapaciteta, vidimo rezultate našeg rada pre svega u podizanju svesti mladih po pitanju vrednovanja svog reproduktivnog zdravlja, velikom broju rođenih beba zahvaljujući našim projektima, posebno projektu NISI SAMA, kao i aktiviranje šire zajednice da u svom neposrednom okruženju brinu o potrebama trudnica i socijalno ugroženih roditelja.
8. ZENEODUTICAJA: Kako procjenjujete uspjeh svojih programa i koje metode koristite za mjerenje njihovog efekta?
MILA TODOROVIĆ: Svi naši rezultati su merljivi i lako proverljivi. Do sada je preko 5.300 trudnica dobilo besplatnu psihološku podršku našeg Savetovališta NISI SAMA, preko 1.000 mladih učestvovalo u radionicama o reproduktivnom zdravlju i partnerskim odnosima, a preko 1.000 dece i njihovih roditelja dobilo je razne vidove praktične pomoći zahvaljući našim donatorima. Povratne informacije naših klijenata su nam od presudne važnosti za vođenje precizne statistike o uspešnosti našeg savetovanja, dok u slučajevima edukacija, radionica i grupa podrške sprovodimo evaluaciju naših programa.
9. ZENEODUTICAJA: Kako procjenjujete ulogu zena i majki u stvaranju pozitivnih promjena u drustvu?
MILA TODOROVIĆ: Sigurno Vam je poznato da je kada je hitno potrebno obaviti neki zahtevni posao, najbolje je angažovati neku zauzetu mamu. Mame su najčešće veoma dobro organizovane, pouzdane, empatične i visko motivisane, spremne da dugotrajno i vredno rade fokusirane na određeni cilj. Smatram da je jedna od ključnih stvari koja je u mnogome doprinela boljitku društva umrežavanje poslovnih žena. Shvatile smo da jedna drugoj nismo suparnice, već da možemo biti saradnice i u zajedništvu ostvarimo ciljeve koje same ne bi uspele. Energija, ideje i projekti koji nastaju kroz takve vidove umrežavanja su neverovatne. Smatram da još ima prostora da se taj kapacitet upotrebi za brojne društvne reforme, jer majke kao nosici života imaju uvid u realne životne probleme. U svim sferama društva potrebno da bude uključen što veći broj žena od preduzetništva, odgovornih pozicija u kompanijama i politici.
10. ZENEODUTICAJA: Šta biste poručili ženama koje žele da se aktivno uključe u zajednicu i doprinesu poboljšanju položaja majki u društvu?
MILA TODOROVIĆ: Svaka žena nosi neverovatan potencijal i kreativnost, te je svaka ideja dobrodošla za pozitivan doprinos svojoj zajednici. Motivi često mogu biti lični, veliki broj žena i majki je i sam bio suočen sa brojnim krizama u životu i roditeljstvu. Ali svaka kriza je ujedno i izazov. Izazov da nešto naučimo, nešto oprostimo i ne zaboravimo na druge koji su u potrebi. Kada same stanemo na noge i imamo mogućnost da pomognemo, da to zaista i uradimo. Nekad je to blaga reč, nekad telefonski poziv koju ćemo uputiti dragoj prijatejici ili nepoznatoj trudnici, donirati paket pelena ili zaposliti ženu iz socijalno ranjive grupe u svom preduzeću ili firmi. Svaka žena u svojoj sferi uticaja treba da pruži svoj maksimum i pokrene promene u društvu koji će biti na dobrobit mnogima.
11. ZENEODUTICAJA: Koji su planovi “Centra za bebe” za budućnost i na koje oblasti ćete se fokusirati u narednom periodu?
MILA TODOROVIĆ: Naša ideja je da naš „know-how“ proširimo i na druge gradove u Srbiji i region. Svakako planiramo da budemo još vidljiviji i prepoznatljiviji u javnosti pre svega zbog ozbiljnosti i važnosti teme kojom se bavimo.
Fokus će biti na podršci parovima tokom kriznih stanja u trudnoći i nakon rođenja bebe, kao i savetovanju i grupama podrške za sve žene i mame koje su se suočile sa gubitkom bebe kroz spontani pobačaj, vanmateričnu trudnoću, u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje, ili u slučaju abortusa.
I naravno, posebno ćemo biti posvećeni edukaciji mladih, ali i obuci medicinskog osoblja u po pitanju unapređenja zdravstvene komunikacije prema trudnicama, kao i rešavanju etičkih dilema sa kojima se mogu susresti u radu sa pacijentima.
Zabranjeno je kopirati ili preuzimati sadržaj bez dozvole autorke.