Minja. 100 glava. Jefimija. Žena koja čeka. Žena koja neće. Žena koja je glasna i svoja. Sama je sebi i zmija, i golub. I ovca, i vuk. Proces ispoštuje do kraja, bez pomisli da ga nema ili da se neće izdržati. Intrigira političku stvarnost, pokreće lična pitanja ženskog postojanja i plasira važne teme. Srećna je. Stimulisana za dalje, za više, za bolje, za jače. Volimo je jer utiče. Uživajte u ovom razgovoru.
Minja Marđonović rođena je 1989. godine u Mostaru. Na Fakultetu političkih nauka, u Beogradu, diplomirala je politikologiju, a na Studijama roda masterirala kulturologiju kritikom Institucije braka iz perspektive slobodne ljubavi, oslanjajući se pritom na anarhističke eseje čuvene feministkinje dvadesetog veka — Eme Goldman. Doktorantkinja je kulturologije na matičnom fakultetu, s idejom da istraživački preispita konstrukciju heteroseksualne ljubavi devetnaestog veka. Pored akademske posvećenosti feminističkoj teoriji, Minja Marđonović svoju političku borbu artikuliše kroz društveno angažovanu književnost. Usmerena na svoj literarni, aktivistički rad, živeći neko vreme u Indoneziji napisala je svoj prvi roman Jefimija, žena koja čeka, ne bi li na taj način romantičnoj beletristici ponudila alternativniji pristup lično-političkom životu jedne žene.
Svojim drugim romanom Jefimija, žena koja neće, nastavljajući Jefimijinu životnu storiju, nemilosrdno otvara pitanja ženskog tela, moranja i htenja kao najvažnija lično-politička pitanja heteroseksualne žene u višedimenzionalnom patrijarhatu.
ŽENE OD UTICAJA: Kako ste otkrili ljubav prema pisanju i kako se “desila” karijera spisateljice?
MINJA MARĐONOVIĆ: Možda samo saznanje da književnost nije karijerni životni put, naročito ne angažovana, već Božji put koji nije samo tvoj već si na njemu ne bi li ga otvorila-o što više, što šire, među svet. Ne znam šta bih bila sve, da sebi nisam priznala šta neću, i šta moram jer želim! Reči su čarolija koja može, ipak, postati opipljiva mnogima, a ne samo pojedinima. Možda je to to saznanje iz kog je nikao moj životni put, kojim se definitivno ređe ide.
ŽENE OD UTICAJA: Koje su ključne teme u Vašim djelima i zašto su Vam one važne?
MINJA MARĐONOVIĆ: Moja glavna junakinja politički promišlja, ima svoju epistemologiju i metodologiju života. Pesnikinja je i feministkinja. Dakle, sva Jefimijina lična pitanja jesu poliitčka pitanja. Od seksualne slobode žena do prava na sopstveno tijelo.
ŽENE OD UTICAJA: Da li postoji neko posebno iskustvo iz detinjstva ili porijekla koje je oblikovalo Vaš književni izraz?
MINJA MARĐONOVIĆ: Verujem jedino u geografske identitete. Majku Hercegovku i oca Crnogorca u sebi vešto negujem. Na tim bazama gradila sam i gradim svoje. Beogradu pripadam. To je moj grad. U njemu sam porasla i odrasla. Crna Gora je moj dom. Svom ocu se večno vraćam. Niđe nebo nije plavo kao u mojoj otadžbini. U Mostar odem često. Ili ga, možda, najviše u sebi i sa sobom nosim. Hercegovina California. Majčetina.
4. ŽENE OD UTICAJA: Kako se nosite sa izazovima stvaralačkog procesa i gdje pronalazite motivaciju u teškim trenucima?
MINJA MARĐONOVIĆ: Sama sam sebi i zmija, i golub. I ovca, i vuk. Proces se mora ispoštovati do kraja, bez pomisli da ga nema ili da se neće izdržati. Sve što s voljom počnemo orni jesmo završiti. Iskušenja su mnogobrojna. Na svakom koraku me saleću. Dajem sve od sebe da se ne predam svemu što mi procesu ne pomaže. Uspevam, za sada. Spremna sam i na gore! Zadovoljna na svakom napretku, uz veru da najbolje sigurno postoji! E, pa to je proces!
5. ŽENE OD UTICAJA: Koju ulogu imaju žene u Vašim pričama i kako Vas inspirišu priče drugih žena?
MINJA MARĐONOVIĆ: Bez mene, kao žene, nema verovatno svake imaginacije i literarne realizacije žene u mojim prikazima sveta i poretka. Kroz sebe i dajem sve od sebe da razumem žene, da prelazim iz svog u njihova iskustva, da se solidarišem, saosećam i posvetim svakoj ženi, bez ideje da smo sve iste, jednako nesrećne, zarobljene, siromašne, zlostavljane, ugrožene,… Kroz svoje romane naučila sam o sebi, kao ženi, i o ženama koje sam kroz život sretala i u toj razmeni im se divila i zauvek im ostala zahvalna na ljubavi, podršci, istini i hrabrosti da budu žene u svetu, u kom je upravo najnebezbednije biti dete i žena.
6. ŽENE OD UTICAJA: Šta biste savetovali mladim ženama koje žele da se bave pisanjem, ali se suočavaju s nesigurnostima?
MINJA MARĐONOVIĆ: Da probaju da pronađu ono što ih rasplamsava i tera da svoj život učine jasnijim jer će ga tako učiniti sebi boljim. Obrazovanje smatram najvažnijim za ostvarenje sna o ženskoj emancipaciji. Da svaka devojčica i žena ima pravo da se obrazuje, da prestanemo da brojimo ubijene žene, i da brojimo naučnice, izumiteljke i heroine svog i budućeg vremena. Žene zaslužuju svest koja im nalaže samo jednu istinu — NIKO NE SME DA VAS NA BILO KOJI NAČIN UGROŽAVA!
7. ŽENE OD UTICAJA: Kako balansirate umjetničku strast sa svakodnevnim obavezama?
MINJA MARĐONOVIĆ: Živim život u skladu s onim što jesam i želim biti na svom životnom putu. Pokušavam da omogućim realitet života u kome se od pisanja može i mora živeti! Obaveza mi je da živim svoj život u skladu sa sobom, i Bogom! Trenutno radim na nacrtu svoje doktorske teze, tako da svakodnevno čitam i istražujem. To mu dođe kao da sam u rudokopu.
8. ŽENE OD UTICAJA: Da li je bilo trenutaka u Vašoj karijeri kada ste željeli da odustanete, i šta Vas je podstaklo da nastavite?
MINJA MARĐONOVIĆ: Čitam Luču mikrokozmu naglas, ili se vratim na Gorski vijenac, pa se utešim da samo prave borbe jesu neprestane, jer će na kraju vazda biti ono što biti ne može!
9. ŽENE OD UTICAJA: Kako društvene promjene i savremeni izazovi utiču na Vaš rad?
MINJA MARĐONOVIĆ: Političko i istorijsko pitanje ženskog postojanja je pitanje 21. veka, ili pitanje budućnosti ove civilizacije. Nema te veštačke inteligencije koja će preokrenuti političku i duhovnu revoluciju u kojoj se zdravorazumska ideja o jednakosti neće neuko brkati sa deluzivnom idejom o istosti.
10. ŽENE OD UTICAJA: Koji je Vaš omiljeni trenutak iz dosadašnje karijere i zašto je poseban za Vas?
MINJA MARĐONOVIĆ: Svaki susret s publikom jeste najvažniji. To su ta živa i interaktivna druženja bez kojih ništa nema smisla. Sa Jefimijom, koja zaista intrigira političku stvarnost, pokrećemo lična pitanja ženskog postojanja i plasiramo važne teme na beletrističan, pitak, i primamljiv način. To me čini srećnom i stimulisanom za dalje, za više, za bolje, za jače.
11. ŽENE OD UTICAJA: Kako vidite budućnost književnosti i ulogu mladih žena u književnom svijetu?
MINJA MARĐONOVIĆ: Želim da vidim svet koji je oplemenjen slobodom. Gde ima slobode tu ima i ljubavi. Takav koncept smislene borbe jedini jeste pogodan za rađanje, odgajanje i negovanje književnica koje stvaraju buduću istoriju nove, oslobođene, žene kao intelektualnog kiborga kom ni sila ne može ništa.
Zabranjeno je preuzimanje teksta bez dozvole autorke.