Svi pate kada je menadžment loš: kako postati bolja šefica

Radna mesta se brzo menjaju, a menadžerke se suočavaju s novim izazovima. Danas istražujemo ključne lekcije za bolje upravljanje, kako to utiče na radnike i firme, i kako se možemo prilagoditi promenama. Otkrijte korisne savete i pristupe koji vam mogu pomoći da postanete bolja liderka, bez potrebe za potpunom promenom ličnosti.

Danica Đorđević info@zeneoduticaja.com
Svi pate kada je menadžment loš: kako postati bolja šefica

Radno okruženje se dramatično promenilo u poslednjih četiri godine, a kamo li u poslednjih 40. Timovi su postali raznovrsniji i raspršeniji, zahvaljujući radu na daljinu, ali i raznolikiji. Tehnologija je donela velike koristi, ali i stalne prekide, od beskrajnih Zoom poziva do zvuka nove poruke na Slacku. Nakon što je globalizacija raširila klijente i dobavljače širom sveta, geopolitičke napetosti su učinile da udaljeni odnosi izgledaju kao novi izvor rizika.

Sa svakim od ovih promena, posao menadžera/menadžerke- osobe zadužene za usklađivanje radnika i radnica s različitim interesima kako bi postigli zajednički cilj - postao je još teži. Sada kažu da se suočavaju s više zadataka i da imaju više aktivnosti za koordinaciju. Mnogi/e izveštavaju da se osećaju iscrpljeno, preopterećeno i zbunjeno.

Šefovi i šefice retko bivaju predmet sažaljenja. U književnosti su prikazani kao hladnokrvni (setite se Ebenezera Skrudža) ili podli ("Ako ne uspete prvi put, uklonite sve dokaze da ste ikada pokušali", savetuje Dejvid Brent u "The Office"). Ali u stvarnom životu svi pate kada je menadžment loš, a imaju korist kada je dobar. Potrebno je mnogo više truda da se to poboljša.

Počnite s tim kako menadžeri/menadžerke utiču na radnike. U anketi u deset bogatih zemalja, 69% radnika/radnica je reklo da njihov/a šef/šefica utiče na njihovo mentalno zdravlje koliko i njihov bračni partner/ka. Polovina Amerikanaca koji su napustili posao rekla je da su to učinili zbog lošeg menadžera, kao i gotovo trećina britanskih radnika.

Bolji menadžment ne znači samo srećnije osoblje. Znači i bolje performanse kompanija. Istraživanje zasnovano na dugotrajnom istraživanju tehnika upravljanja u različitim zemljama pokazalo je da dobro upravljanje firmom obično donosi veću produktivnost. 

Dakle, nagrada za bolje upravljanje je velika. Ali kako je postići? Pročitate li dovoljno knjiga o menadžmentu, možda ćete zaključiti da vam treba potpuna transformacija ličnosti, postajući ili Makiavelijev princ ili Marvelov superheroj. Međutim, proučavanjem uspešnih menadžera/menadžerki, lekcije su prozačnije.

Ovaj pristup donosi nekoliko lekcija. Jedna od njih je da budete eksplicitni/e o procesima u firmi. Menadžeri/menadžerke treba jasno da definišu svrhu tima, šta bi trebalo postići na sastanaku i ko će doneti odluku. Takva jasnoća znači da svako zna šta radi i zašto.

Međutim, upravljanje nije samo akumuliranje zadataka, sastanaka ili procesa. Druga lekcija je da menadžeri/menadžerke mogu dodati vrednost oduzimajući. Pomažući radnicima da se oslobode besmislenih sastanaka, e-pošte i projekata, oslobađa ih da se koncentrišu na rad koji povećava profit. Početkom godine, Shopify, firma za e-trgovinu, izbrisala je 12.000 ponavljajućih sastanaka iz kalendara svojih zaposlenih. Korisni su na kraju ponovo dodati. Ali firma kaže da su sastanci smanjeni za 14% nakon masovnog brisanja. Produktivnost je povećana za sličan iznos.

Dobro upravljanje je veština. Ima previše slučajnih menadžera/menadžerki, koji/e su na toj poziciji zato što su bili/e dobri/e u onome što su radili/e, a ne zato što su bili/e prikladni/e i pripremljeni/e za ono što ih čeka. Čak 82% menadžera/menadžerki reklo je u anketi u Britaniji da nemaju prave veštine ili obuku za upravljanje. Pružanje takve obuke jedan je način za kompanije da popune tu prazninu.

Drugi je uspostavljanje sistema dvostrukih unapređenja koji nude način za napredovanje bez prelaska u upravljanje, kako to već čini Google i Shopify. To daje ljudima koji ili ne mogu ili ne žele da upravljaju način za napredovanje. Upravljanje ne bi trebalo da bude nešto u što ljudi upadaju samo zbog seniorskog položaja. Ulozi su ipak preveliki.

Izvor