U vremenu neizvjesnosti, frustracija i gubitaka, preduzeća su dokazala da su rast i kreativnost mogući čak i usred krize. Iako ne postoji zamjena za jedinstvo i komunikaciju licem u lice u kancelariji, rad na daljinu predstavlja važan dodatak radu u kancelariji — onaj koji ubrzava rast na globalnom nivou.
Iz tog razloga, vjeruje se da hibridni rad više nije samo neophodna mjera predostrožnosti – on je nesumnjivo koristan za poslovanje. U 2023. radna snaga je raznovrsnija, povezana i prilagodljivija nego ikada ranije.
U nastavku teksta pročitajte koje su to mogućnosti koje pruža hibridni rad i zašto kompanije koje se nadaju da će stvoriti budućnost moraju prestati da žude za prošlošću.
Raznolikost.
Moderna kancelarija se prostire na geografskim područjima kako bi izgradila međukulturalno razumijevanje. Timovi su multitalentovani i multinacionalni, sastoje se od pojedinaca sa različitim pozadinama i svježim perspektivama. Rad na daljinu omogućava kvalifikovanim pojedincima da se prijave za pozicije koje im ranije nisu bile dostupne; oni koji ranije nisu mogli svakodnevno da putuju do kancelarije sada imaju potpun pristup mogućnostima za posao izvan svog geografskog regiona, otvarajući eru jednakih mogućnosti.
Zaposleni imaju privilegiju da rade zajedno sa onima koji su drugačiji od njih samih, stvarajući prostor za međufunkcionalnu i međukulturalnu saradnju.
Njegovanje širokog kulturnog razumijevanja poboljšava radnu snagu i sam rad. Veća zastupljenost među radnom snagom povećava sposobnost kompanije da zadovolji širi skup potreba kupaca i potrošača, dosežući više publike na više mjesta.
Povezivanje.
Tokom protekle tri godine, tradicionalna struktura radnog mjesta je revolucionisana. Hibridni rad je iskreno uklonio ograničenja koja su ranije nametala razdaljina i vremenske zone, omogućavajući preduzećima da iskoriste globalnu bazu talenata — a savremeni poslovni lideri znaju kako da urade upravo to. Kompanije sada regrutuju vrhunske kandidate iz bilo kog dijela svijeta, bez obzira na njihovu matičnu bazu.
Prilagodljivost.
Moderan, digitalni radni prostor prevazilazi granice, utirući put za besprekornu komunikaciju. Rukovodioci i zaposleni sada mogu da sarađuju bilo kada i bilo gdje, bez potrebe da koordiniraju skupe lične sastanke nedeljama i mjesecima unaprijed.
Trenutni prenos informacija omogućava kompanijama da grade i prilagođavaju strategije u realnom vremenu, držeći korak sa tržištem koje se stalno mijenja. Ovaj tempo kontinuiranog poboljšanja ne bi bio moguć bez strukture radnog mjesta koja omogućava konstantno napredovanje ideja kroz različite vremenske zone i lokacije. Dakle, hibridna struktura rada doprinosi kvalitetu i kvantitetu rada.
Konačno, zaposleni nisu jedini koji su pozitivno reagovali na hibridni rad — kao i okruženje. Sa manje zaposlenih koji putuju na posao, lakši saobraćaj je smanjio zagađenje vazduha, a manje papira se koristi za kancelarijski materijal — ublažavajući neke od uticaja tradicionalnog kancelarijskog rada na životnu sredinu. Ne samo da je digitalna globalizacija bolja za poslovanje, već je bolja i za planetu. Na mnogo načina, svijet se promijenio i krenuo dalje — i neće čekati da lideri stare škole sustignu korak.